Ranking żelazek - wybierz żelazko dostosowane do Twoich potrzeb

Poniższy zestaw żelazek, to najczęściej wybierane i najlepiej oceniane modele przez konsumentów

Każdy z nas kiedyś miał do czynienia z koniecznością podjęcia decyzji o zakupie żelazka, dlatego w naszym rankingu żelazek prezentujemy najlepsze i najętniej kupowane sprzęty.

Żelazko to bardzo ważny sprzęt wykorzystywany w większości gospodarstw domowych, a niekiedy także w toku prowadzenia swojego własnego biznesu. Dzięki prasowaniu ubrań z użyciem żelazka, można przywrócić im odpowiedni wygląd po wypraniu lub ich długotrwałym nieubieraniu. Jest to szczególnie ważne w stosunku do ubrań, które w łatwy sposób ulegają pognieceniu, jak koszule czy spodnie z delikatnych tkanin. Żelazko może jednak także służyć jako sprzęt do prasowania obrusów, serwetek oraz ściereczek, a nawet firan czy zasłonek.

Decyzja o wyborze konkretnego modelu żelazka w gruncie rzeczy wcale nie jest taka prosta, gdyż oprócz dostępnych środków na zakup takiego sprzętu, trzeba także zastanowić się nad tym, jakie jego funkcje nas interesują, a jakie są zbędne oraz jak często będziemy z takiego żelazka korzystać. Najtańsze żelazka prezemtowane w rankingu, można nabyć już w cenie kilkudziesięciu złotych, ale nie posiadają one zbyt wielu funkcji, a jakość prasowania z ich wykorzystaniem może nie być zbyt satysfakcjonująca. Z drugiej strony są także modele żelazek, których koszt sięga 500, a nawet 1000 złotych i więcej. Posiadają one jednak szereg funkcji, z których niekoniecznie będziemy korzystać. Jak wybrać żelazko dostosowane do naszych potrzeb? Warto zapoznać się z rankingiem żelazek i opiniami kupujących, a także prześledzić podstawowe funkcjonalności by wybrać model, który spełni oczekiwania nasze, jak i innych osób, które będą korzystały na co dzień z takiego żelazka.

Ranking żelazek - żelazko suche, parowe lub systemowe

Jeśli chodzi o podstawowe odmiany żelazek, istnieje możliwość zakupu żelazka suchego, parowego lub systemowego.

Do zalet żelazka suchego należy jego niska cena. Takie żelazko posiada prostą, aluminiową stopę oraz pokrętło, dzięki któremu można ustawić odpowiednią temperaturę, jednakże jednocześnie do jego wad należy to, że bardzo długo się ono nagrzewa i stygnie. Nie można także z jego wykorzystaniem nawilżyć materiału lub wytworzyć pary, co wydłuża czas prasowania.

Większość z dostępnych na rynku żelazek to żelazka parowe, także w naszym rankingu żelazek te modele stanowią większość. Posiadają one stopę stalową, ceramiczną lub teflonową. Ich praca polega na tym, że podczas ich nagrzewania się, z wody wlewanej do specjalnego zbiorniczka wytwarza się para. Taką parę można uwolnić dzięki specjalnemu przyciskowi na żelazku. Wydobywa się ona poprzez otwory zlokalizowane w stopie żelazka i umożliwia o wiele łatwiejsze i znacznie bardziej efektywne prasowanie. Decydując się na zakup żelazka parowego, warto jest zwrócić uwagę na to, jak bardzo pogniecione ubrania lub inne materiały będziemy prasować, bowiem istnieje możliwość zakupu żelazka, które wytwarza parę w zakresie od 15 do nawet 160 g/min. Im większa ilość pary, tym łatwiej przebiega prasowanie.

Specjalnym typem żelazek są natomiast żelazka systemowe. Takie żelazka składają się z dwóch podstawowych elementów - prasującego oraz zewnętrznej wytwornicy parowej. Za pomocą przewodu do elementu prasującego w stały sposób dostarczana jest wysokiej jakości para wytwarzana przez wytwornicę. Taka para w znaczący sposób ułatwia prasowanie, a bardzo pojemny zbiornik na wodę (nawet 1-1,5 litrowy) wbudowany w wytwornicę umożliwia wyprasowanie jednocześnie bardzo dużej ilości ubrań lub innych materiałów bez konieczności uzupełniania wody. Żelazka systemowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które prasują często i dużo, tego typu sprzęt również prezentujemy w rankigu żelazek. Podstawową wadą żelazka systemowego oprócz dość wysokiej ceny (od około 500 do nieco ponad 1000 zł), są jednak jego gabaryty.

Żelazka ze spryskiwaczem wody

Decydując się na zakup żelazka parowego, warto jest zwrócić uwagę na modele, które posiadają spryskiwacz wody. Takie żelazka oprócz użycia do prasowania samej pary dają możliwość prasowania na mokro, co jest sporym udogodnieniem. Żelazka ze spryskiwaczami mogą posiadać specjalną blokadę, która przeciwdziała kapaniu wody oraz system antywapienny, który zapobiega osadzaniu się kamienia w zbiorniku na wodę, a także w otworach na parę. Dzięki temu zbiornik wody można uzupełniać zwykłą wodą z kranu i nie trzeba wówczas do tego celu kupować specjalnych specyfików. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem przy żelazkach ze spryskiwaczem wody jest oprócz tego funkcja samooczyszczania (sprawdź w rankingu żelazek). W żelazkach posiadających takie udogodnienie można w łatwy sposób udrożnić otwory parowe gdzie gromadzi się osad z wody. Wystarczy nalać do nich wodę, ustawić maksymalną temperaturę i w łazience, nad wanną lub umywalką, włączyć specjalny przycisk samooczyszczania. Dzięki sporemu ciśnieniu, para wydobywa się z otworów żelazka wraz z zanieczyszczeniami, co pozwala je udrożnić i zwiększa żywotność żelazka. Przy zakupie żelazka ze spryskiwaczem wody warto jest także zwrócić uwagę na to, czy posiada ono elementy antypoślizgowe na swoim uchwycie. Dzięki temu unikniemy ślizgania się żelazka pod wpływem wody.

Żelazka przewodowe i bezprzewodowe

Najczęściej spotykanymi na rynku żelazkami, są żelazka przewodowe, dominują one nasz ranking żelazek. Posiadają przewód długości zazwyczaj od 1,5 do 3 metrów, za pomocą którego podłącza się je do sieci. Istnieje jednak także możliwość zakupu żelazka bezprzewodowego. Jest ono sprzedawane w zestawie ze specjalną stacją dokującą, na którą odstawia się takie żelazko, gdy ulegnie ono wychłodzeniu. Stacja dokująca, która jest podłączona do prądu umożliwia w ciągu kilku minut na odpowiednie nagrzanie żelazka i wznowienie prasowania. Żelazka bezprzewodowe zapewniają dużą wygodę prasowania, w szczególności, gdy powierzchnia materiału, który prasujemy jest duża (np. gdy prasujemy obrusy, zasłony czy firanki). Daje one gwarancję dokładności prasowania, gdyż w jego trakcie nie zaplącze się nam nigdzie kabel. Jest to jednak wygoda, za którą trzeba zapłacić. Ceny dobrej jakości modeli żelazek bezprzewodowych wahają się od około 300 do niemal 500 złotych.

Moc żelazka, a jego czas nagrzewania się

Decydując się na zakup żelazka, istotną rzeczą, która należy sprawdzić jest moc żelazka. Najtańsze żelazka posiadają moc rzędu 1000-1500W, podczas gdy tej z wyższej półki - od 2000 do niemal 3000W. Co to oznacza? Otóż od mocy posiadanej przez żelazko zależy czas jego nagrzewania się. Im moc żelazka jest większa, tym szybciej takie urządzenie się nagrzewa. Decydując się na konkretną moc żelazka, warto jest zastanowić się nad tym, czy zależy nam na czasie, czy na oszczędnościach, bowiem większa moc żelazka oznacza automatycznie większy pobór prądu.

Inne funkcje żelazek

Oprócz standardowych funkcji, żelazka mogą posiadać także szereg innych udogodnień. Wśród nich warto jest wymienić chociażby funkcję strażaka, czyli automatycznego wyłączania się, gdy żelazko nie jest aktualnie używane, a także funkcję prasowania na pionowo bardzo przydatną w stosunku do firanek i zasłon, których nie trzeba specjalnie do tego celu zdejmować, dzięki czemu oszczędzamy czas i energię. Jeśli posiadamy do prasowania delikatne lub ciemne tkaniny, warto jest zakupić natomiast żelazko ze specjalnymi nakładkami. Dzięki nim można prasować takie tkaniny jak jedwab, akryl, czy satyna, a nawet elementy garnituru bez konieczności używania specjalnej ściereczki.