Ranking odkurzaczy - tu znajdziesz idealny odkurzacz

Poniższy zestaw odkurzaczy, to najczęściej wybierane i najlepiej oceniane modele przez konsumentów

Odkurzacz jest niezbędnym sprzętem w każdym domu. Bez niego sprzątanie byłoby bardzo utrudnione, zajęłoby nam również dużo więcej czasu, który możemy przeznaczyć na ważniejsze sprawy. Obecnie wybór odkurzaczy na rynku jest tak duży, że czasem ciężko jest wybrać model, który spełni nasze oczekiwania, dlatego przygotowaliśmy dla Was ranking odkurzaczy. Mnogość funkcji oferowanych przez sprzęt najnowszej generacji kusi, ale zanim pochopnie podejmiemy decyzję o zakupie powinniśmy zadać sobie pytanie czego oczekujemy od odkurzacza. Musi być on dostosowany do naszych indywidualnych preferencji, ponieważ może się zdarzyć, że po zakupie modelu wyposażonego w wiele nowoczesnych opcji my wcale nie będziemy z nich korzystać, a odkurzacz przez zastosowanie w nim różnego rodzaju innowacji będzie dla nas po prostu niewygodny w użytkowaniu.

Sprawdźmy ranking odkurzaczy zanim kupimy odkurzacz

Zanim kupimy odkurzacz powinniśmy zadać sobie kilka podstawowych pytań, które ułatwią nam zakup, a także polecamy przejrzenie rankingu odkurzaczy, aby wybrać najlepszy model. Po pierwsze bardzo istotną kwestią przy zakupie odkurzaczy jest to kto będzie z nich korzystał. Jeżeli kupujemy odkurzacze dla starszych osób możemy przypuszczać, że najnowsze, innowacyjne funkcje sprzętu nie spotkają się z przychylnym przyjęciem, a nowi właściciele odkurzacza nie będą z nich korzystać. W przypadku niektórych osób liczy się przede wszystkim prostota, klasyczne rozwiązania, lekkość i mobilność sprzętu. Ważnym aspektem na który możemy zwrócić w takim przypadku uwagę jest na przykład duża pojemność worków do odkurzacza, co będzie oznaczało rzadszą ich wymianę.

Jeżeli odkurzacz kupuje młoda osoba, zazwyczaj mężczyzna najnowsze funkcje maszyny z pewnością go zainteresują. W takim przypadku można postawić na nowinki technologiczne i oczekiwać, że spotkają się z ciepłym przyjęciem.

Wykorzystanie odkurzacza

Kolejnym pytaniem, które należy sobie zadać przed zakupem odkurzacza jest pytanie o zakres jego użytkowania. Czy odkurzacz będzie nam służył jedynie do odkurzania podłogi w domu, czy będziemy chcieli sprzątać za jego pomocą również inne pomieszczenia. A w końcu czy chcemy, żeby przy pomocy odkurzacza można było prać na przykład dywany, tapicerki bądź inne posadzki.

Być może chcielibyśmy zainwestować w odkurzacz, który będzie odkurzał samodzielnie. Jest to dobry pomysł pod warunkiem, że nasze wnętrze jest przystosowane do pracy takiego urządzenia. Warto zwrócić uwagę czy nasze meble znajdują się na takiej wysokości, że odkurzacz będzie w stanie przesuwać się pod nimi, czy nie będzie przypadkiem zawadzał o niektóre elementy wyposażenia naszego domu. Możliwości jest wiele.

Odkurzacze z workami czy bezworkowe?

Odkurzacze charakteryzujemy przede wszystkim ze względu na system ich działania. To co będzie nas interesowało na początku to kwestia czy odkurzacz, który zamierzamy kupić będzie posiadał worek. Odkurzacze z wymiennymi workami to najbardziej podstawowe modele odkurzaczy, jest ich wiele w prezentowanym rankingu odkurzaczy. Wybór takiego sprzętu będzie warunkował konieczność regularnej wymiany worka, co w dłuższej perspektywie czasu sprawi, że koszty eksploatacji takiego sprzętu będą rosły. Koszt zakupu worków nie jest jednak zbyt duży. Możliwe jest zakupienie zamienników worków do odkurzaczy znanych marek. Kiedy kupujemy odkurzacz z workiem o dużej pojemności, możemy zakładać, że starczy nam on na długo czas odkurzania, choć jest to kwestia bardzo indywidualna.

Alternatywą dla odkurzaczy z wymiennymi workami są odkurzacze bezworkowe które również posiadamy w naszym rankingu odkurzaczy. Cechuje je przede wszystkim posiadanie najczęściej plastikowego pojemnika zamiast tradycyjnego worka. Zakup tego modelu odkurzacza jest znacznie większym wydatkiem niż tradycyjnego modelu posiadającego wymienne worki. Według producentów koszty ma w dłuższej perspektywie czasu redukować brak konieczności zakupu worków. Niestety w przypadku odkurzaczy bezworkowych konieczne kupienie filtrów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Odkurzacze wielofunkcyjne w rankingu odkurzaczy

Dla tych, którym zależy na wykorzystywaniu odkurzacza do wielu celów alternatywą mogą być odkurzacze wielofunkcyjne. Dzięki zastosowaniu tego typu urządzeń możliwe jest zwykłe podstawowe odkurzenie powierzchni, można za jego pomocą również uprać dywan klub tapicerkę. Dzięki użyciu modelu wielofunkcyjnego można również szybko usunąć nadmiar wody lub innych płynów z podłogi, a nawet umyć okna.

Takie modele oprócz swoich niewątpliwych zalet posiadają również wady. Przede wszystkim są większe od tradycyjnych odkurzaczy, a tym samym mniej poręczne. Trudniej jest nimi manewrować, co może znacznie utrudnić odkurzanie zwłaszcza osobom o drobnej budowie i dzieciom. Odkurzacz tego typu często posiada również mniejszą moc ssącą niż jego tradycyjny odpowiednik, co w wielu wypadkach stanowi poważną wadę. Ze względu na liczne funkcje ten typ odkurzacza jest ciężki, co odnosi się także do jego rury ssącej, co zwiększa problemy z odkurzaniem. Dodatkowym problemem może się okazać wbudowanie elektronicznych funkcji w obudowę rury ssącej, co przy jej zwiększonym ciężarze zwiększa ryzyko upadku i tym samym uszkodzenie urządzenia. Warto więc przed zakupem dokładnie przemyśleć wszystkie plusy i minusy odkurzaczy wielofunkcyjnych. Przy zakupie powinna być również osoba, która będzie najczęściej używała odkurzacza. Powinna go przetestować, sprawdzić czy wygodnie się nim manewruje i czy nie pojawiają się żadne inne problemy.

Odkurzacze z filtrem antyalergicznym czy bez?

Wiele modeli odkurzaczy posiada antyalergiczny filtr (patrz. ranking odkurzaczy). Jest to urządzenie bardzo przydatne kiedy członkowie naszej rodziny cierpią na różnego rodzaju alergie, kiedy mamy w domu zwierzęta. Dzięki zastosowaniu dobrej jakości filtra podczas odkurzania niszczone są wszelkie roztocza i inne mikroorganizmy odpowiedzialne za pojawienie się alergii. Zastosowanie filtra w odkurzaczu ma swoje minusy takie jak na przykład większa cena danego modelu, a także konieczność wymiany i czyszczenia filtra.

W różnych modelach odkurzaczy zastosowano rozmaite filtry, z których właściwościami należy się zapoznać przed wyborem danego odkurzacza. Oprócz wspomnianych wyżej filtrów antyalergicznych odkurzacze mogą posiadać filtry wykonane z tkaniny, które zatrzymują jedynie większe drobiny kurzu, filtry papierowe, które są nieco bardziej skuteczne niż filtry wykonane z materiału, ponieważ posiadają strukturę o mniejszej porowatości. Wadą filtrów papierowych jest konieczność ich regularnej wymiany. Ponadto dostępne są również filtry wodne, które wychwytują kurz dzięki parze wodnej, charakteryzują się wysoką skutecznością. Innowacją stosowaną w bardziej zaawansowanych technologicznie modelach odkurzaczy jest zastosowanie separatorów odśrodkowych (cyklonów), które stosują wir powietrza, który wciąga kurz do wnętrza odkurzacza, a kiedy szybkość przepływu powietrza spada, kurz opada na dno zbiornika.

Moc i głośność odkurzacza

Kwestie, których nie można pominąć przy wyborze idealnego odkurzacza to jego moc i hałas jaki wytwarza on przy pracy. Powinniśmy zdecydować się na model od mocy, która będzie dostosowana do naszych potrzeb. Ważne jest, żeby nasz odkurzacz posiadał odpowiednią siłę ssącą, dzięki której będziemy mogli dokładnie odkurzyć nasze mieszkanie. Dla niektórych ważną kwestią może się okazać głośność pracy urządzenia. Wprawdzie odkurzanie zajmuje niewiele czasu, jednak niektóre modele odkurzaczy wytwarzają bardzo wysoki poziom hałasu, który może być źle tolerowany przez domowników, sąsiadów, mogą się go wystraszyć także małe dzieci i zwierzęta domowe. Jeżeli więc podejrzewamy możliwość wystąpienia takich sytuacji, warto żebyśmy przy zakupie odkurzacza uwzględnili również tę kwestię.

Oprócz powyższych czynników niewątpliwie liczy się także cena sprzętu, a także marka, która budzi zaufanie klienta.