Ranking lodówek - znajdź doskonałą lodówkę

Poniższy zestaw lodówek, to najczęściej wybierane i najlepiej oceniane modele

Lodówki prezentowane w rankingu i ich funkcjonalności

Lodówka to jedno z podstawowych urządzeń wchodzących w skład wyposażenia każdego gospodarstwa domowego, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ranking lodówek. Lodówka może służyć także jako element wyposażenia biur, restauracji i obiektów gastronomicznych, w których przechowuje się składniki potrzebne do przygotowania potraw.
Trudno sobie obecnie wyobrazić życie bez lodówki. Dzięki niej produkty spożywcze zachowują świeżość przez długi czas, a rozbudowane funkcje chłodzenia i mrożenia pomagają w przyrządzaniu potraw, deserów i uśmierzaniu pragnienia.
Podstawowe urządzenia tego typu składają się z powierzchni chłodzących oraz z zamrażalnika, w którym przez długi czas można przechowywać produkty w bardzo niskiej temperaturze. To tylko jednak podstawowe funkcje lodówek. Dzięki korzystaniu z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, działanie takich urządzeń w elastyczny sposób można dostosować do potrzeb niemal każdej osoby lub grupy osób, które będą miały okazję z nich korzystać.

Ranking lodówek pomocą przy wyborze sprzętu

Podjęcie decyzji o wyborze konkretnego modelu lodówki nie jest prostym zadaniem. Wymaga ono dokładnych przemyśleń, gdyż taka lodówka często będzie służyła nam nawet przez kilkanaście lat, dlatego ranking lodówek może być pomocny przy wyborze dobrego sprzętu. Oprócz dostosowania wyglądu lodówki do zabudowy i stylistyki wykończenia kuchni bardzo istotną rolę odgrywają tutaj takie czynniki, jak dostępny budżet na zakup lodówki, liczba osób, która będzie z niej korzystała, rodzaj i ilość produktów spożywczych przechowywanych w tym urządzeniu jednocześnie, a także inne dodatkowe funkcje, które będą przydatne w trakcie użytkowania lodówki.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli lodówek, w cenie od około 300 złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych. w rozmaitej stylistyce pod względem kolorystycznym, kształtów, jak i zastosowanych w ich produkcji materiałów, w różnych rozmiarach (począwszy od tych o kilkudziesięciu centymetrach wysokości do urządzeń, których rozmiary przekraczają 200 centymetrów), o pojemności od kilkudziesięciu do kilkuset litrów i o różnej klasie energetycznej świadczącej o poborze energii. Pomocne w wyborze odpowiedniej lodówki może być zapoznanie się z rankingiem lodówek obejmującym opinie osób, które mają doświadczenie w korzystaniu z poszczególnych modeli. Warto jest także zastanowić się nad funkcjonalnościami lodówki, które nas interesują. Pozwoli to wybrać model lodówki, który idealnie wkomponowuje się w nasze potrzeby i oczekiwania.

Lodówki ze strefami chłodzenia

Bardzo ciekawym rozwiązaniem dostępnym w wielu modelach lodówek prezentowanych w naszym rankingu lodówek, są strefy chłodzenia. Odmienna temperatura panująca w różnych miejscach takiej lodówki pozwala idealnie schłodzić produkty różnego typu. W lodówkach ze strefami chłodzenia często można znaleźć specjalne oznaczenia rodzajów produktów spożywczych co umożliwia umieszczenie konkretnego artykułu w odpowiednim miejscu. Zapewnia to dużą wygodę, ponieważ nie trzeba dostosowywać chłodzenia do konkretnych produktów ręcznie. Poszczególne strefy chłodzenia podłączone są do elektronicznego systemu sterowania lodówki, który samodzielnie ustawia odpowiednią temperaturę w danym miejscu.

Lodówki z panelem sterującym

W standardowych modelach lodówek do sterowania chłodzeniem służy manualne pokrętło, którym możemy ustawić moc chłodzenia lub wyłączyć lodówkę do celów jej rozmrożenia. Nieco bardziej zaawansowane pod względem technicznym urządzenia wyposażone są natomiast w specjalny panel sterujący z wyświetlaczem elektronicznym, tego typu lodówki również posiadamy w naszym rankingu lodówek. Posiada on wiele funkcji. Dzięki niemu możemy nie tylko ustawić dokładną temperaturę chłodzenia, ale także jeden z interesujących nas programów, jak chociażby program ekspresowego zamrażania czy program oszczędzania energii.

System no frost

Jeśli zależy nam na odpowiedniej jakości chłodzenia produktów, można wybrać z naszego rankingu lodówek urządzenie z systemem bezszronowym (no frost). Jest to system, który w stały sposób kontroluje poziom wilgotności w lodówce i cyrkulację zimnego powietrza, dzięki czemu osusza jej wnętrze zapobiegając osadzaniu się szronu na półkach i ścianach, a także na znajdujących się wewnątrz lodówki produktach.

System no frost gwarantuje nie tylko to, że produkty spożywcze nie będą do siebie przywierać, ale także wydłuża ich zdatność do spożycia. Oprócz tego lodówki z takim systemem nie wymagają rozmrażania jak w przypadku standardowych lodówek. Do minusów systemu no frost można zaliczyć jednak szybsze osuszanie się żywności. Można jednak temu zapobiec umieszczając ją w specjalnych pojemnikach. Dotyczy to w szczególności świeżo pokrojonej wędliny czy sera.

Funkcje ekspresowego chłodzenia i zamrażania

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem dostępnym w nowoczesnych modelach lodówek są funkcje ekspresowego chłodzenia i zamrażania. Naciskając specjalny przycisk wewnątrz lodówki lub korzystając z panelu sterującego na zewnątrz lodówki, można w bardzo szybki sposób obniżyć temperaturę w komorze chłodniczej lub w zamrażarce. Jest to szczególnie przydatne podczas upałów lub tuż po zrobieniu zakupów. Dzięki temu już po paru minutach od ich umieszczenia w lodówce, produkty spożywcze są schłodzone w odpowiedni sposób (patrz nasz ranking lodówek).

Funkcja "wakacje"

Funkcja "wakacje" stosowana przy produkcji lodówek, może się przydać osobom, które z różnych względów dużo podróżują i w związku z tym nie użytkują lodówki codziennie. Uruchamiając taką funkcję można utrzymać w lodówce stałą temperaturę (zazwyczaj 10-12 stopni), zmniejszając jednocześnie znacząco pobór mocy i oszczędzając pieniądze, które można przeznaczyć na inne wydatki. Funkcja "wakacje" zapobiega przede wszystkim powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i pleśni, które mogłyby się pojawić przy wyższych temperaturach w związku z nieużytkowaniem lodówki. Bardzo ważne jest oprócz tego by lodówka nie miała zbyt dużych przerw w swoim działaniu. Dzięki funkcji "wakacje" możemy zyskać pewność, że ważne elementy lodówki nie ulegną uszkodzeniu i będzie ona działała w prawidłowy sposób przez wiele lat.

Lodówki z zabezpieczeniami

Niektóre modele lodówek w naszym rankingu, wyposażone są także w specjalne zabezpieczenia, które chronią znajdujące się w nich produkty przed skutkami niefrasobliwości związanej z niedomknięciem drzwiczek przez osobę dorosłą lub dostępem do nich przez bawiące się dziecko. Oprócz lodówki z samozamykającymi się drzwiczkami istnieje także możliwość zakupienia lodówki, która za pomocą alarmu dźwiękowego lub świetlnego zasygnalizuje, że jest otwarta lub jej działanie w jakiś sposób zostało zakłócone. Przy lodówkach z sterowaniem manualnym specjalne zabezpieczenia zostały także umieszczone przy pokrętłach sterujących temperaturą w lodówce. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wskutek przypadku lub dostępu dziecka, temperatura w lodówce nie zostanie rozregulowana.

Kostkarka do lodu i dozownik zimnej wody na drzwiach lodówki

W nowoczesnych modelach lodówek można spotkać się ze specjalnymi, wbudowanymi w ich drzwiczki kostkarkami do lodu. Umożliwiają one wytwarzanie kostek lodu o określonym kształcie po podłączeniu lodówki do źródła wody. Kostki lodu są wyrzucane przez specjalny dyspozytor na zewnątrz lodówki zlokalizowany we wnęce na jej drzwiach, w której można umieścić szklankę i bezpośrednio przygotować ją dzięki temu do podania schłodzonego napoju.

Wybierając lodówkę z kostkarką do lodu można w znaczący sposób ułatwić sobie życie, tego typu urządzenia również są dostępne w naszym rankingu lodówek. Jest to narzędzie, dzięki któremu można przygotować chłodne napoje, drinki i koktajle idealne na ciepłe dni i spotkania o charakterze towarzyskim. Lodówki z kostkarkami do lodu pozwalają także na przyspieszenie przygotowania napojów dla klientów lokali usługowych. Nie trzeba już dzięki nim wyjmować już kostek lodu z woreczków lub specjalnych pojemników co jest nie tylko niewygodne, ale i czasochłonne. Oprócz kostkarki do lodu, lodówki mogą być wyposażone w dozowniki zimnej wody. Takie rozwiązanie pozwala w szybki sposób ugasić pragnienie bez konieczności wkładania przegotowanej lub butelkowej wody do lodówki. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz zapłaty dodatkowej kwoty pieniędzy za taką innowację w lodówce, trzeba również dokonywać regularnej wymiany specjalnego filtra (co najmniej raz na pół roku). Koszt takiego filtra to kwota rzędu 100-150 złotych.